Lucie Záleská v „top10″, Kaňkovskému v omniu se nedařilo

Kdyby dojela v elitní desítce… Původně spíš přehnané přání kolovalo českou výpravou na mistrovství světa v dráhové cyklistice před ženským scratchem. Devatenáctiletá Lucie Záleská se chystala na svůj první závod v elitní kategorii. V nizozemském Apeldoornu ovšem nikoho nenechala na pochybách, že z ní roste velká závodnice. Dojela desátá.

Ve stejné disciplíně se stala juniorskou mistryní Evropy a také bralo stříbro na světovém šampionátu. „Výsledek je na mou premiéru super, ale upřímně jsem na to tolik neměla. Když se dělil balík, nedokázala jsem mezeru dotáhnout. Mám opravdu dost,“ soukala ze sebe vyčerpaná Lucie.

Lucie Záleská při svém premiérovém startu na dráhovém MS elitní kategorie

Po odjetí pěti závodnic, mezi kterými čněla vítězná Nizozemka Marianne Vosová, rozhodoval o pořadí od šestého místa závěrečný spurt. Záleská ze sebe vymačkala zbytky sil a z chvostu se protlačila až na konečnou desátou pozici. „Úplně jsem vypnula, jen jsem cítila, že ostatní jedou, takže jsem zkusila uviset za Italkou Bronziniovou a podařilo se, i když mi výsledek zatím pořádně nedochází. O svém startu na mistrovství světa jsem se dozvěděla teprve před měsícem. Věřím, že pokud příští rok pojedu nějaký Světový pohár, určitě se připravím lépe,“ zůstala skromná.

Výkon dvojnásobné stříbrné medailistky ve stíhačce z juniorského mistrovství Evropy a druhé z mistrovství Evropy do 23 let ve stíhačce na tři kilometry snesl elitní kritéria. „Přál jsem si, aby skončila do desítky, takže jsem ohromně šťastný. Kdyby začala spurtovat o něco dřív před cílem, mohla být klidně osmá, ale i desátou příčku beru jako naprostou bombu. Je jí teprve devatenáct, máme na čem stavět,“ hrdě hlásil její otec Pavel Záleský.

Zatímco blšanská cyklistka oslnila, Alois Kaňkovský propadl. Mistr světa z roku 2007 skončil v omniu až na konci startovního pole. Víceboj nastartoval vynikajícím způsobem, třetí příčkou v letmém kole na 250 metrů, jenže pak ho rozhodčí po ztrátě dvou okruhů odvolali z bodovačky a po několika kolech vzdal i pátou ze šesti disciplín – scratch.

Mistr světa z roku 2007 Alois Kaňkovský se letos v omnium trápil

Za ním skončil ve výsledkové listině jen polský mistr Evropy Rafal Ratajczyk, který po bodovačce už v omniu nepokračoval. Po neúspěchu ve světovém šampionátu se tak vzdálila ve víceboji účast na olympijských hrách v Londýně. „Myslel jsem, že se letmým kolem rozjedu do bodovačky, když se tam ovšem začalo závodit, nohy mi nejely. Vychytal jsem krizi v nejhorším okamžiku, hned jsem dostal druhou rundu a nešlo to.Dál jsem už postrádal motivaci. Na Světových pohárech jsem se pohyboval kolem desítky, jenže čím větší závody, tím se cítím víc svázaný,“ nechápal Alois Kaňkovský.

Po prvním dnu ženského omnia výrazně ztrácí také čerstvá stříbrná medailistka z bodovačky Jarmila Machačová. Po polovině víceboje je až na 21.pozici.

Komentáře jsou uzavřené.